NSW-ACT Rural Women’s Award Recipients – 2000 to 2018

The AgriFutures Australia Rural Women’s Award (previously known as the RIRDC Rural Women's Award) has been running since 2000 and acknowledges women’s leadership capacity in effecting change and influence through connecting and collaborating.

The NSW-ACT component of the Award has helped to identify and develop more than 40 leading, inspiring and innovative women who are industry, community and professional leaders at a state and national level across a range of agricultural and rural issues.

Name

Award year

Town

Jillian Kilby

2018 Winner

Dubbo

Ginny Stevens

2018 Finalist

Gundouram

Shanna Whan

2018  Finalist

Narrabri

Olympia Yarger

2018 Finalist

Fyshwick ACT

Sandra Ireson

2017 Winner

Booligal

Rebecca Barnes

2017 Finalist

Ballina

Emma Doyle

2017 Finalist

Armidale

Hayley Purbrick

2017 Finalist

Deniliquin

Sophie Hansen

2016 Winner

Orange

Fiona Mead

2016 Finalist

Narrabri

Aimee Snowden

2016 Finalist

Tocumwal

Hannah Wandel

2016 Finalist

Kingston ACT

Cindy Cassidy

2015 Winner

Tara

Trudy McElroy

2015 Finalist

Deniliquin

Sophie Anderson

2015 Finalist

Brooklet

Pip Job

2014 Winner

Cumnock

Edwina Beveridge

2014 Runner-up

Young

Isobel Knight

2013 Winner

Loomberah

Vivien Thomson

2013 Runner-up

Muttama

Danica Leys

2012 Winner

Picton

Corinne Annetts

2012 Runner-up

Uralla

Karen Hutchinson

2011 Winner

Griffith

Sally Martin

2011 Runner-up

Young

Lana Mitchell

2010 Winner

Gundaroo

Alison McIntosh

2010 Runner-up

Crookwell

Kim Currie

2009 Winner

Orange

Gillian Hogendyk

2009 Runner-up

Warren

Tracey Knowland

2008 Winner

Bangalow

Louisa Kieley

2008 Runner-up

Goolma

Eleanor Cook

2007 Winner

Coolah

Fiona Kliendeinst

2007 Runner-up

Emmaville

Kate Schwager

2006 Winner

Wee Waa

Mary Howard

2006 Runner-up

Wiseman's Ferry

Cath Ford

2006 Finalist

Rosebank

Jenny Bradley

2005 Winner

Armatree

Kate Woodward

2005 Runner-up

Scone

Rebecca Arnott

2004 Winner

Coolah

Lorroi Pagett

2004 Runner-up

Dubbo

Milada Safarik

2003 Winner

Dora Creek

Megan Mosely

2003 Runner-up

Cobar

Robbie Sefton

2002 Winner

Coonabarabran

Sandra Doyle

2002 Finalist

Goulburn

Ruth Quigley

2002 Finalist

Trangie

Jon-Maree Baker

2001 Winer

Narrabri

Barbara Nuthall

2001 Finalist

Young

Linda Duffy

2001 Finalist

Hay

Diana Gibbs

2000 Winner

Cootamundra

Margaret Taylor

2000 Finalist

Bega

Sue McGinn

2000 Finalist

Kempsey